معنای کلمه رمضان چیست؟ 
رمضان، نهمین ماه از ماه های قمری در تقویم اسلامی و بین ماه های شعبان و شوال است. ریشه کلمه رمضان از رمض است و رمض به معنی داغی سنگ در اثر شدت حرارت تابش خورشید[1] و به معنی شدت گرما می باشد.[2]در بیان علت نامیده شدن این ماه به این اسم، گفته شده است: چون در لغت قدیم، اسامی ماه ها را به نام آن زمانی از سال که در آن قرار داشته، نام گذاری کرده اند و رمضان در موقع نام گذاری، هنگام تندی حرارت گرما واقع شده بود.[3]«عنْ أَبِی جَعْفَر علیه السلام لَا تَقُولُوا هَذَا رَمَضَانُ وَ لَا ذَهَبَ رَمَضَانُ وَ لَا جَاءَ رَمَضَانُ فَإِنَّ رَمَضَانَ اسْمٌ مِنْ أَسْمَاءِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ لَا یجِی ءُ وَ لَا یذْهَبُ وَ إِنَّمَا یجِی ءُ وَ یذْهَبُ الزَّائِلُ وَ لَکنْ قُولُوا شَهْرُ رَمَضَان؛ امام باقر علیه السلام می فرماید: نگویید رمضان آمد و یا رمضان رفت. زیرا رمضان اسم خداست و خداوند همیشه هست. بلکه بگویید: ماه رمضان آمد و ماه رمضان رفت»[4]رمضان تنها ماهی است که خدا از آن در قرآن نام برده است. «شَهْرُ رَمَضانَ الَّذی أُنْزِلَ فیهِ الْقُرْآنُ هُدًی لِلنّاسِ وَ بَیِّناتٍ مِنَ الْهُدی وَ الْفُرْقانِ؛ ماه رمضان، ماهی است که قرآن در آن نازل شده؛ همان قرآنی که هدایت کننده مردم و دارای دلایل روشن هدایت و معیارهای سنجش حق و باطل است»(سوره بقره،  185)

http://www.hawzah.net/fa/Question/رتبه برتر ایران در جنگل زدایی در جهان

markaz_esteratejik_nahad_riasatjomhooriبه گزارش پایگاه خبری کشاورزی و منابع طبیعی(IANN)،معاون پژوهشی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری گفت: ایران رتبه اول فرسایش خاک و نیز رتبه برتر در جنگل زدایی در جهان را به خود اختصاص داده است.
محمد فاضلی عصر سه شنبه در نشست نمایش و نقد فیلم مستند مادر کشی در سالن همایش هشت شهریور دانشگاه اراک افزود: همچنین ایران رتبه های برتر تخریب تنوع زیستی و جنگل زدایی در جهان را به خود اختصاص داده است.
وی ادامه داد: سامانه برنامه ریزی کشور بسیار کوته نظرانه تنظیم شده و کارگزاران بخش های مختلف به خصوص کشاورزی و آب با نگاهی سطحی و گذرا برنامه های خود را تنظیم کرده اند.
معاون پژوهشی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری بیان کرد: مسئولان بخش های مختلف کشور برای رکورد دار شدن تصمیم گیری می کنند و نسبت به آینده طرح مورد نظر هیچ تمهید خاصی نمی اندیشند به عنوان مثال مسئولان بخش آب تنها می خواهند به تعداد سدهای نقاط مختلف کشور اضافه کنند و دیگر به محل ساخت سد و این که در آینده تکلیف این سد چه می شود تحقیق و پژوهشی انجام نمی دهند.
وی اضافه کرد: در دهه های اخیر برای احیای قنوات اعتبارات کمی هزینه شده است، در حالی که برای ساخت سدهایی که کوچکترین نقشی در احیای آب در کشور ندارد اعتبارات چشمگیری اختصاص داده شده است.
فاضلی اضافه کرد: متاسفانه در کشور ایران به جای حریم داری، حریم دری نهادینه شده است و در همه بخش ها با شکست حریم، بستر تخریب فراهم شده است.
وی ادامه داد: مسئولان در دوره های مختلف از تخریب قنوات غافل شدند که این غفلت و بی تفاوتی نقش موثری در توسعه نیافتگی کشور ایفا کرد.
معاون پژوهشی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری اظهار کرد: مسئولان و دولتمردان آب را با قیمت بسیار پایین در اختیار مردم قرار دادند که این مهم نیز سوء مصرف و عدم صرفه جویی را در بین مردم نهادینه کرد.
وی با بیان اینکه باید برای احیاء و حفظ حریم قنات ها و اصلاح قوانین مرتبط، برنامه داشته باشیم، اظهار کرد: در شرایط کنونی، کشور با بحران آب مواجه است که این بحران تا سال های آینده نیز ادامه خواهد داشت بنابراین نیاز است راهکارها و پیشنهادهایی برای بهره وری بهینه از منابع آب زیرزمینی را در قالب نشست های هم اندیشی اندیشیده شود.
فاضلی تاکید کرد: بحران آب مهم است زیرا زیست پذیری در ایران را در معرض تهدید قرار می دهد و باید از همه گزینه ها برای مدیریت بهتر منابع استفاده کنیم.
وی در خصوص فیلم مستند مادر کشی نیز گفت: هدف فیلم گفت و گو و مشارکت آحاد جامعه در رسیدگی به بحران آب است و در صورت نهادینه ساختن این فرهنگ در جامعه می توانیم مقدمات توسعه پایدار را در جامعه فراهم کنیم.
معاون پژوهشی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: این معاونت درخواست حذف ۲۰ دقیقه از فیلم مادرکشی را از تهیه کننده فیلم داشت که در نهایت ۱۸ ثانیه آن حذف شد.
نویسنده و کارگردان فیلم مادر کشی نیز گفت: ساخت این مستند ۱۸ ماه به طول انجامید که حاصل هفت ماه تحقیق و پژوهش بر روی بحران آب در نقاط مختلف کشور بود.
کمیل سوهانی اضافه کرد: فرصت جبران اشتباهات گذشته مهمترین هدف ساخت این فیلم مستند بود.
این همایش با مشارکت اتاق فکر استان مرکزی، موسسه زیست محیطی سبز اندیشان و سبزگستر مرکزی برگزار شد.
مستند مادرکشی، نگاهی آسیب شناسانه به وضعیت آب در ایران دارد و با رویکردی پژوهشی می کوشد ضمن به تصویر کشیدن مظاهر و نتایج بحران آب، علل مختلف بوجود آمدن این بحران در ایران را بررسی کند.
سدسازی های بی رویه و دخالت در اکو سیستم طبیعی، حفر بی رویه چاه های عمیق، انتقال آب بین حوزه های مختلف آبریز، از بین رفتن منابع زیرزمینی آب، بهره وری پایین و برنامه ریزی غلط در کشاورزی، جایگزینی مدیریت دولتی به جای مدیریت مردمی، از مواردی است که این مستند در تحلیل دلایل بحران آب به آن می پردازد.


روی محل سوختگی خميردندان بمالیم یا عسل؟
سوختگی، چه کم باشد و چه زیاد، می‌تواند زندگی را لااقل برای چند دقیقه و چند ساعت برای‌تان سخت کند و وقتی به مرهمی مناسب برای تسکین آن دسترسی نداشته باشید، این سختی می‌تواند تحمل‌ناپذیرتر و طولانی‌تر هم شود.
مجله سیب سبز - مهناز اسدی: کافی است تنها چند میلی‌متر از پوست‌تان بسوزد تا خوشبختی که تا همین چند لحظه پیش به‌خاطرش بال در‌آورده بودید از یادتان برود. سوختگی، چه کم باشد و چه زیاد، چه عمیق باشد و چه سطحی، می‌تواند زندگی را لااقل برای چند دقیقه و چند ساعت برای‌تان سخت کند و وقتی به مرهمی مناسب برای تسکین آن دسترسی نداشته باشید، این سختی می‌تواند تحمل‌ناپذیرتر و طولانی‌تر هم شود. 
همه ما به تجربه داروهای مختلفی را برای خلاص شدن از درد و سوزش ناشی از سوختگی کشف کرده‌ایم. بعضی‌های‌مان معتقدیم قرار دادن پوست در سیب‌زمینی خام تاثیر بیشتری در برطرف کردن عوارض طاقت‌فرسای سوختگی دارد و بعضی‌های‌مان هم به هیچ چیز جز پمادهای سوختگی اعتماد نداریم. اما مجله ریدرز دایجست در یکی از مقاله‌هایش میانبرهای موثری را برای خلاص شدن از عوارض سوختگی معرفی کرده است. میانبرهایی که نه‌تنها درد و سوزش را محو می‌کنند، بلکه از پس پاک کردن نشانه‌های ظاهری سوختگی هم بر می‌آیند.
 

روی پوست‌تان خمیردندان بمالید
اگر ناگهان دچار سوختگی شده‌اید و در خانه پماد سوختگی ندارید، نگران نباشید. شما می‌توانید تاثیری مشابه پماد سوختگی را با کمک خمیردندان ایجاد کنید. برای این کار کافی است لایه ضخیمی از خمیردندان را روی قسمت سوختگی بمالید و چند ساعتی به پوست‌تان اجازه دهید زیر آن استراحت کند. اگر هم سوختگی‌تان شدید نیست، یک پنبه خیس را به کمی وانیل آغشته کنید و روی قسمت سوختگی بمالید. 
وانیل هم یکی از تسکین‌دهنده‌هایی است که در این لحظه‌های سخت می‌تواند به کمک شما بیاید. در‌واقع با کمک خمیردندان شما راه‌های نفوذ هوا به پوست سوخته را مسدود می‌کنید و نمی‌گذارید جریان هوا، نمک روی زخم‌تان بمالد. بد نیست این بار که به‌خاطر حواس‌پرتی وقت آشپزی کار دست خودتان دادید، برای چند ساعت خمیردندان روی پوست سوخته‌تان بگذارید و بعد از گذشت چند ساعت و افتادن آب‌ها از آسیاب، دست‌تان را با آب خنک بشویید.
ضماد تی‌بگ بسازید
چای سیاه فقط هوشیار‌کننده و ضد‌سرطان نیست، اسید تانیک موجود در چای سیاه سوزش آزار‌دهنده پوست‌تان را هم می‌تواند از‌بین ببرد. پس اگر هیچ یک از موادی که گفته شد را در خانه ندارید، چند عدد تی‌بگ را خیس کنید و به‌جای گاز و باند، قسمت سوختگی را با آنها بپوشانید. وقتی عصاره چای به پوست‌تان وارد شود، کار خودش را می‌کند و پوست آسیب‌دیده‌تان را التیام می‌بخشد. اگر تی‌بگ در خانه ندارید از سرکه سفید کمک بگیرید. 
سرکه سفید حاوی اسید استیک است و می‌تواند درد، خارش و التهاب ناشی از سوختگی را از‌بین ببرد. برای اینکه از خاصیت این ماده بهره ببرید، یک پارچه نرم و ظریف را به سرکه سفید آغشته کنید و روی قسمت سوختگی بیندازید. کار دیگری لازم نیست بکنید. این معجون التیام‌بخش خودش می‌داند با پوست آسیب‌دیده شما چه کند.
عسل درمانی کنید
شاید برای‌تان عجیب بیاید که عسل سمج و چسبنده چطور می‌تواند پوست سوخته و حساس‌تان را آرام کند اما نباید فراموش کنید که یکی از کارهای مهمی که بعد از سوختگی باید انجام دهید، محافظت از پوست‌تان در برابر عفونت‌هاست. با کمک عسل شما می‌توانید چنین مبارزه‌ای را انجام دهید. عسل نه‌تنها درد‌تان را کم و به التیام زخم‌تان کمک می‌کند، بلکه از پس مبارزه با باکتری‌های مزاحم هم بر می‌آید. 

اگر عسل در خانه نداشتید، می‌توانید از کمک محلولی که حاوی چربی و پروتئین است استفاده کنید. بله، منظورمان شیر است! برای التیام دادن پوست سوخته‌تان کافی است 15‌دقیقه آن را به شیر آغشته کنید. اگر هم شیر پرچرب در خانه ندارید، چند قاشق ماست خنک را روی پوست‌تان بمالید تا هم حس بهتری پیدا کنید و هم روند ترمیم پوست آسیب‌دیده‌تان را سریع‌تر کنید.

روی سوختگی یخ نگذارید
نه! این اشتباه را نکنید و حرف کسانی که می‌گویند یخ دوای سوختگی است را نشنیده بگیرید. شاید شما هم مثل آنها تصور کنید که از‌ بین بدن نشانه‌های گرم‌ترین دمایی که پوست‌تان را تجربه کرده تنها با قرار دادنش در دمایی بسیار سرد امکان‌پذیر است اما به باور متخصصان از آنجایی که قرار دادن یخ روی پوست جریان خون در محدوده آسیب‌دیده را کند و محدود می‌کند، با قرار دادنش روی منطقه سوخته، پوست‌تان آسیب بیشتری می‌بیند. 
به‌جای این کار بهتر است محدوده سوختگی را زیر آب خنکی که در جریان است، بگیرید (نه اینکه انگشت سوخته‌تان را در لیوان آب یخ قرار دهید!) البته تسکین سوختگی به این روش کمی زمان‌بر و خسته‌کننده است و برای مشاهده از معجزه آب سرد، باید منطقه سوختگی را برای حدود 20دقیقه زیر جریان آب خنک نگه دارید. شاید خودتان هم شنیده باشید که آلوئه‌ورا یکی از تسکن‌دهنده‌های موثر سوختگی است. اگر در خانه برگ آلوئه‌ورا دارید و حوصله ایستادن زیر دوش آب خنک را هم ندارید، می‌توانید شیره آن را روی منطقه سوختگی ضماد کنید تا هم درد و سوزش را تسکین دهید و هم به روند بهبود و ترمیم پوست‌تان سرعت دهید.

پوست‌تان را روغن کاری کنید
شاید پیش از این تاثیر روغن نارگیل را در ازبین بردن آسیب‌دیدگی موهای‌تان امتحان کرده باشید یا درمورد معجزه‌ای که در جوان‌سازی پوست می‌کند، شنیده باشید. اما ممکن است ندانید که این روغن یکی از مرهم‌های بی‌نظیر برای آرام کردن و مرمت پوست‌های سوخته به‌شمار می‌آید. به‌جای جمع کردن کلکسیونی از پمادها و کرم‌های مختلف که تاریخ مصرف‌شان خیلی زود می‌گذرد، همیشه یک شیشه روغن نارگیل در خانه داشته باشید. روغن نارگیل که سرشار از ویتامینE است یکی از تسکین‌دهنده‌های طبیعی سوختگی و ترمیم‌کننده‌های پوست سوخته به‌شمار می‌رود. 
قبل از آنکه جای سوختگی روی پوست‌تان برای همیشه ماندگار شود، محدوده آسیب‌دیده را مرتب با این روغن چرب کنید و منتظر دیدن تاثیر خارق‌العاده‌اش در محو کردن جای سوختگی بمانید. اصلا می‌توانید تا مدتی از این روغن به‌جای کرم استفاده کنید و برطرف کردن خشکی پوست‌تان را هم به آن بسپارید. 
اگر هم روغن اسطوخودوس در خانه دارید، یک قاشق چای‌خوری از آن را در یک تشت آب حل کنید و محدوده‌ای که دچار سوختگی شده را در آن قرار دهید تا دردتان کم شود و درست از همان دقایق بعد از سوختگی روند ترمیم پوست‌تان آغاز شود. شاید نتوانید روغن اسطوخودوس را مثل روغن نارگیل به‌راحتی روی پوست‌تان بمالید اما نگران نباشید. همان یک قاشق چای‌خوری روغنی که در آب ریخته‌اید می‌تواند تاثیر شگفت‌انگیزی در حفظ سلامت و زیبایی پوست‌تان بگذارد.
 

مکمل دارویی بخورید
در صورتی که پزشک‌تان مصرف مکمل‌های ویتامین را برای‌تان منع نکرده، برای درخشان کردن پوست‌تان و سرعت بخشیدن به کلاژن‌سازی‌اش از مکمل‌های ویتامین‌E و C کمک بگیرید. پوست آسیب‌دیده شما با کمک این دو ویتامین می‌تواند دوباره سالم و جوان شود. گذشته از این می‌توانید مطمئن باشید که در سوختگی هم با مصرف این ویتامین‌ها پوست‌تان پاک می‌شود. البته باتوجه به نیاز و کمبودهای بدن‌تان دوز مصرفی این ویتامین‌ها را با کمک پزشک باید تعیین کنید. 
پس در این مورد خود‌سرانه به درمان دست نزنید و برای خودتان مشکل تازه‌ای ایجاد نکنید. در صورتی که پزشک به دلایل دیگری مصرف میزان بیشتری از ویتامینE را برای‌تان منع کرده، بهتر است این راه کاهش عوارض سوختگی را فراموش کنید و از توصیه‌های قبلی برای برطرف کردن مشکل استفاده کنید. نگران نباشید. توصیه‌های غیردارویی گفته شده هم به اندازه داروهایی که برای خریدشان هزینه زیادی صرف می‌کنید، می‌توانند در برطرف کردن مشکل‌تان موثر باشند و شما را از شر عوارض سوختگی خلاص کنند.

به جو پناه ببرید
تنها کاری که از جو دو سر برمی‌آید، ساختن سوپی خوشمزه نیست. جو دو سر یکی از بهترین داروهای طبیعی برای کاهش عوارض بعد از سوختگی است و گذشته از ویتامینB فراوانی که دارد، می‌تواند مرهمی مناسب برای پوست‌های سوخته باشد. برای بهره بردن از این داروی طبیعی، می‌توانید یک فنجان جو دو سر را برای 20‌دقیقه در آب وان حمام خیس کنید و بعد با همان آب دوش بگیرید. اگر هم محدوده سوختگی‌تان چندان وسیع نیست، می‌توانید جو را در یک ظرف آب خیس کنید و دست یا پای سوخته‌تان را در آن قرار دهید یا اینکه جو خیس خورده را روی پوست‌تان بگذارید تا همانجا به مرور خشک شود. جو هم می‌تواند پوست شما را التیام بخشد و هم درمان کند.
 


 

راهکاری برای رهایی همیشگی از دست سوسک‌های خانگی
 
می‌توان با استفاده از برخی مواد غذایی برای سوسک‌ها طعمه گذاشت و در مدتی کوتاه خانه را از وجود این جانوران موذی پاکسازی کرد.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از جام جم سرا، سوسک‌ها جانوران منز جرکننده‌ای هستند که با وجود جثه کوچکشان بسیاری از افراد چه مرد چه زن از آن‌ها وحشت دارند. اما جدا از این خصوصیات سوسک‌ها، آن‌ها می‌توانند حامل بیماری‌های متعددی همچون استرپتوکوکی، سالمونلا واستاف باشند. علاوه بر این، سوسک‌ها در شیوع برخی بیماری از جمله جذام،اسهال خونی،سل،حصبه،وبا، سل و سایر بیماری‌های تنفسی نقش مهمی را ایفا می‌کنند. مواد زائدی که از بدن سوسک خارج می‌شود یا بقایای سوسک مرده می‌تواند منجر به آلرژی‌های خطرناکی در افراد به خصوص کودکان شود.
سوسک‌ها با وارد شدن به خانه و مصرف برخی مواد غذایی به طور پنهانی می‌توانند این بیماری‌ها را به افراد منتقل کنند، به همین علت باید هرچه سریع‌تر خانه را از وجود این جانوران موذی پاکسازی کرد. در ابتدا باید بدانید سوسک‌ها از راه‌های متفاوتی همچون کیسه‌ها و بسته‌های خرید، در، پنجره و سایر راه‌های ورودی می‌توانند وارد خانه شما شوند.
 
خانه شما محیطی امن و مطلوب برای آن‌ها است زیرا دمای مطلوبی دارد، تغذیه برای آن‌ها فراهم است، به آب دسترسی دارند و در نهایت محیط دنجی برای زندگی آن‌ها است. فراموش نکنید که در این محیط امن آن‌ها می توانند سریع‌تر از آنچه شما فکر کنید تکثیر شوند.
 
سوسک‌ها به راحتی می‌توانند در خانه پنهان شوند و خود را از دید شما دور نگه دارند. برای پیدا کردن آن‌ها به مواد غذایی نیاز دارید که آن‌ها را جذب می‌کند. برای آن‌ها فرقی نمی‌کند که غذای انسان است یا حیوان خانگی یا حتی غذای پرندگان، آن‌ها در هر صورت به سمت غذا می‌روند.
 
برای این کار مواد غذایی اضافه یا فاسد خود را در گوشه‌ای از خانه قرار دهید که سوسک‌ها بتوانند به راحتی آن را پیدا کنند سپس منتظر بمانید تا سوسک‌ها بیایند و آن‌ها را از بین ببرید. علاوه بر این، می‌توانید روی این مواد غذایی سم سوسک بریزید تا سوسک‌ها با خوردن آن از بین بروند.
 تعریق بدن مکانیزمی دفاعی است که گاهی ممکن است خبر از بیماری‌هایی نظری تیروئید، مشکلات کلیوی و کم‌خونی بدهد.
به گزارش
 پارس به نقل از باشگاه خبرنگاران، دکتر قنبریان متخصص غدد گفت: تعریق بدن مکانیزمی دفاعی برای دفع مواد زائد و کنترل دمای بدن می‌باشد. همچنین زیرپوست یک سری غدد عرقی وجود دارد که یک عضله‌ خیلی کوچک به آنها متصل است، زمانی که این عضله انتقباض پیدا می‌کند ماده‌ی موجود در این غدد به بیرون ترشح می‌کند.
وی در خصوص علت تعریق بیان کرد: گاهی تعریق زیاد علت خاصی ندارد، صرفاً به دلیل افزایش فعالیت بدنی و چربی زیرپوست و وزن بالا است اما گاهی یک بیماری زمینه‌ای می‌تواند آن را ایجاد کند، برای نمونه پرکاری تیروئید عرق ریزش گرم و کم‌کاری تیروئید عرق ریزش سرد را به وجود می آورد. به علاوه برخی مشکلات غده فوق کلیوی هم می‌تواند تعریق ایجاد کند.
قنبریان در مورد روش‌های درمانی اظهار داشت: برای افرادی که عرق ریزش آنها علت مشخصی ندارد یکسری ترکیبات آلومینوم به صورت کرم، لوسیون و اسپری تجویز می‌شود که باعث کاهش تعریق آنها می‌شود. همچنین اخیراً از سم بوتولینوم در انواع مختلف بوتاکس با مارک‌های مختلف تجاری استفاده می‌شود.
وی افزود: بوتاکس آسیبی به بدن فرد وارد نمی‌کند چون سم بوتولینوم آن به صورت موقتی تعریق بدن را کنترل می‌کند و بعد از مدتی فرد دوباره باید اقدام به بوتاکس انجام دهد. همچنین کم‌خونی و مصرف غذاهای تند می‌تواند از دیگر علل تعریق زیاد بدن باشند.
قنبریان خاطرنشان کرد: رنگ عرق بستگی به باکتری‌های روی پوست دارد، به طوری معمول نباید رنگ‌ خاصی داشته باشد یعنی سفید یا سفید کور باید باشد.
در پایان توصیه کرد: افراد با مشاهده تغییر رنگ عرق یا افزایش بیش از حد آن به پزشک متخصص مربوطه مراجعه نمایند چون بیماری متابولیک ممکن است وجود داشته باشد.

 
 

مگسی که قادر به تشخیص سرطان است

 

635215928616175536تحقیقات اخیر محققان دانشگاه کنستانس آلمان نشان می دهد که مگس میوه به راحتی می‌تواند با استفاده از حس بویایی، سلول سرطانی را از سلول سالم تشخیص دهد.

 مگس های میوه مورد استفاده در این تحقیقات از نظر ژنتیکی اصلاح شده اند، به گونه ای که شاخک این حشرات به محض قرار گرفتن در معرض سلول های سرطانی، درخشان و براق می شود.

سلول های سرطانی و سلول های سالم دارای متابولیک کاملا متفاوتی هستند؛ بنابراین بوی آنان نیز فرق دارد.

گیرنده های بویایی اغلب حشرات و حیوانات، قادر به تشخیص فقط یک نوع بوی خاص است ولی سلول های عصبی مگس میوه، به طور همزمان قادر به تشخیص 50 نوع رایحه مختلف است.

 

با استفاده از دستکاری ژنتیکی و وارد کردن پروتئین های فلورسنت به شاخک این حشره، پاسخ بوی سلول های سرطانی با درخشش شاخک انجام می شود.

محققان در تلاشند که با استفاده از مکانیسم بویایی مگس میوه، دستگاهی بسازند که قادر به تشخیص سلول های سرطانی با استفاده از بوی آنان باشد.

علاوه بر مگس میوه، زنبور و سگ نیز قادر به تشخیص سلول های سرطانی با استفاده از حس بویایی هستند.

http://www.nokhbegan.net/کرم ضدآفتاب صخره‌های مرجانی را می کشد!

 
 
 
 
کارشناسان محیط زیست تاکید کردند: ترکیب‌های موجود در کرم‌های ضدآفتاب برای صخره‌های مرجانی مضر هستند.
 
 
 
 
به گزارش ایسنا، در دهه‌های اخیر کارشناسان سلامت عمومی، افراد را به منظور مقابله با خطر احتمالی سرطان پوست به مصرف کرم‌های ضدآفتاب تشویق کرده‌اند و این در حالی است که محصولات فوق اگرچه برای انسان‌ها مفیدند اما ترکیبات موجود در آنها سلامت مرجان‌های دریایی را به خطر می‌اندازند.

کارشناسان دانشگاه فلوریدا معتقدند ترکیب فیلترکننده اشعه فرابنفش در کرم‌های ضدآفتاب، مرجان‌ها را از بین می‌برد. در این بررسی ترکیب «اکسی بنزون» در آب‌های مجاور صخره‌های مرجانی هاوایی و کارائیب مورد آزمایش قرار گرفت. انباشت این ترکیب در نزدیکی صخره‌های مرجانی بر اثر حضور گردشگران بوده است.

در مطالعات آزمایشگاهی مشخص شد اکسی بنزون به DNA مرجان‌های بالغ آسیب می‌زند و DNA لارو مرجانی را تغییر شکل می‌دهد و در نتیجه افزایش انباشت این ترکیب به مفهوم تخریب ژنتیکی بیشتر در مرجان‌ها است.

کارشناسان دریافتند این ترکیب لاروهای مرجان را در اسکلت‌های خود به دام می‌اندازد و مانع از پراکنده شدن آنها می‌شود. وجود این ترکیب همچنین سفید شدن مرجان‌های بالغ را به دنبال دارد. سفید شدن مرجان‌ها که دلیل اصلی از بین رفتن آنها است با تداوم گرم شدن اقیانوس‌ها شایع‌تر شده است.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، صخره‌های مرجانی زایاترین اکوسیستم‌های دریایی در جهان هستند و از صنعت گردشگری و ماهیگیری بازرگانی و تفریحی حمایت می‌کنند. در سطح جهان ارزش کلی صخره‌های مرجانی فوق‌العاده است ولی در معرض خطر قرار دارند. 


بهترین روش های طبیعی برای کاهش تری گلیسرید خون
                  
 
قدس آنلاین- مریم سادات کاظمی: مهم ترین نکته در کاهش سطح تری گلیسرید خون کاهش مصرف خوراکی های فرآوری شده و گنجاندن بیشتر فیبرها و اسیدهای چرب امگا ۳ در برنامه غذایی است که به پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی کمک می کند.
به گزارش سرویس بهداشت و سلامت قدس آنلاین؛ تری گلیسرید چربی موجود خون است که مانند کلسترول برای عملکرد مطلوب بدن لازم هستند. باید بدانید که کلسترول در تشکیل سلول های قوی نقش دارد و تری گلیسرید در تامین انرژی مؤثر است.
زمانی که سطح این دو چربی خیلی افزایش یابد گفته می شود که فرد دچار تری گلیسرید بالا شده است. ابتلا به این بیماری و عدم کنترل صحیح آن خطر پیشرفت بیماری های قلبی عروقی، اختلالات کبدی، لوزالمعده و طحال را افزایش می دهد.
به علاوه، فرد دچار علائمی می شود که کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد که از جمله عبارتند از:
·         افزایش سح چربی های شکمی
·         خستگی مداوم
·         ریزش موها
·         اختلالات خواب و بی خوابی
·         سردرد
·         احتباس آب در بدن
اما خوشبختانه رعایت برخی اصول ساده می تواند به کنترل طبیعی این بیماری کمک کند. پس این توصیه ها را حتما به کار برید!
افزایش مصرف فیبرها
خوردن مواد غذایی حاوی فیبر در هضم بهتر مؤثر است و جذب چربی ها و قندها را کاهش می دهد. در این صورت همچنین سطح تری گلیسرید و کلسترول نیز کاهش می یابد. از جمله خوراکی های سرشار از فیبر می توان به اسفناج؛ کلم دکمه ای، پرتقال، نارنگی، سیب، چغندر، گلابی، جو دوسر، غلات سبوس دار و حبوبات اشاره کرد.
افزایش مصرف اسیدهای چرب امگا 3
بیشتر غذاهای معمول که امروزه می خوریم سرشار از چربی های اشباع است که می توانند سطح کلسترول و تری گلیسرید را افزایش دهند. کره، خامه تازه، گوشت های چرب، لبنیات پرچرب و روغن نخل جز چربی هایی هستند که باید مصرف آنها محدود گردد.
با این حال از آنجا که بدن برای انجام اعمال بدن به برخی چربی ها نیاز دارد، توصیه می شود خوراکی های سرشار از اسیدهای چرب غیر اشباع تک مولکولی مانند امگا 3 در برنامه غذایی گنجانده شوند که برای پیشگیری از ناراحتی های قلبی عروقی عالی هستند. روغن زیتون خالص، ماهی های دریایی مانند ساردین، تن، آزاد و...، گردو و روغن کتان منابع غنی این چربی ها هستند.
پرهیز از خوراکی های فرآوری شده
غذاهای آماده و فرآوری شده به خاطر وجود مواد افزودنی حاوی مقدار زیادی چربی های اشباع، قند و کلسترول هستند. افزایش چربی، سدیم و مواد شیمیایی مانند مواد نگهدارنده موجب بالا رفتن سطح چربی های خون می شود. از همین رو توصیه می شود مصرف انواع خمیرها، نان سفید، تنقلات شور، غذاهای سرخ شده، کیک های صنعتی، شکر و آرد تصفیه شده، سوسیس و کالباس کاهش یابد.
دمنوش دارچین
ترکیبات آنتی اکسیدانی دارچین به کنترل مشکلات مربوط با سطح بالای قند خون کمک می کند.
برای تهیه این دمنوش عالی 1 فنجان آب را به جوش آورید و دو تکه چوب دارچین به آن اضافه کنید. بگذارید روی حرارت ملایم به مدت 5 دقیقه بماند. پس از صاف کردن در حال ناشتا بنوشید. توجه کنید که مصرف باید در حد متعادل باشد.
دمنوش جعفری
این دمنوش به خاطر مقدار بالای نیاسین علاوه بر کاهش قند خون یک خوراکی مدر محسوب می شود که به دفع مایعات جمع شده در بدن کمک می کند.
یک لیتر آب را پس از اینکه جوش آمد از روی حرارت بردارید و یک دسته جعفری تازه به آن اضافه نمایید. بگذارید 10 دقیقه بماند و سپس صاف کرده و بنوشید.
آب بادمجان و خیار
بادمجان و خیار حاوی ریزمغذی ها و آنتی اکسیدان های مهمی هستند که سلامت بدن را به خصوص از نظر سیستم قلبی عروقی تضمین می کنند.
یک عدد بادمجان کوچک و یک عدد خیار را همراه با یک لیوان آب در مخلوط کن بریزید تا کاملا له شود. این آبمیوه را قبل از صبحانه به مدت 15 روز بنوشید.
منبع: www.Ameliore ta sante.fr
 یک چربی شکن طبیعی

خرما حاوي نيکوتين است که مشکلات گوارشي و روده را درمان مي کند. باکتري مفيد را افزايش مي دهد و باکتري مضر را از بين مي برد. با بهبود دادن عملکرد سيستم هاضمه، باعث کاهش وزن مي شود.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، خرما سرشار از ويتامين، کلسيم و آهن طبيعي است و مي تواند کم خوني را درمان کند.

مواد متعددي مانند پتاسيم و سولفور در خرما وجود دارد که نه تنها سلامت قلب را حفظ مي کند بلکه به روند شکستن چربي در بدن نيز کمک مي کند. براي افزايش ميزان متابوليک و کاهش وزن، صبح ها خرما مصرف کنيد.

خرما به دليل غني بودن از ويتامين و ماده کاني و فيبرهاي قابل حل و غيرقابل حل، باعث احساس سيري و مانع از پرخوري مي شود.

خاصيت ملين دارد: يبوست را درمان مي کند. سيستم گوارش را سالم نگه مي دارد و روند سوخت و ساز بدن را افزايش مي دهد. در نتيجه باعث کاهش وزن مي شود.

سيستم هاضمه را تحريک مي کند: خرما حاوي نيکوتين است که مشکلات گوارشي و روده را درمان مي کند. باکتري مفيد را افزايش مي دهد و باکتري مضر را از بين مي برد. با بهبود دادن عملکرد سيستم هاضمه، باعث کاهش وزن مي شود.

کم کالري و سرشار از انرژي است: قندهاي طبيعي در آن مانند فروکتوز و گلوکز انرژي مورد نياز بدن را تامين مي کند.

عاری از کلسترول و چربي هاي ترانس است: اين دو عامل باعث افزايش وزن مي شود. خرما عاري از چربي و سرشار از ماده مغذي است اما باعث کاهش کالري مي شود.

 

خواب آلودگي مفرط را برطرف مي کند: مصرف خرما بر خلاف غذاهاي سنگين که باعث خواب آلودگي مي شود، احساس نشاط و انرژي ايجاد مي کند بنابراين فعال مي مانيد و وزن بيشتري کم مي کنيد.


با اين ميوه كم خوني خود را درمان كنيد
انجیر سرشار از ویتامین‌ها، کلسیم و آهن طبیعی است که می‌تواند کم‌خونی را درمان کند.
دکتر مرتضی صفوی متخصص تغذیه در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: انجیر یک میوه‌ای با طبع گرم، که دارای ویتامین‌های C، B و A و املاحی از جمله سدیم، پتاسیم، آهن، کلسیم و فیبر است. 
 
وی افزود: انجیر به علت دارا بودن ویتامین A و C برای رفع سرطان و بیماری‌های قلبی و عروقی، سوخت و ساز بسیار مناسب است. حتی افرادی که با مشکل خون رسانی در بدن مواجه هستند. به علت آهن موجود در آن روزی ده عدد توصیه می‌‌شود. 
                                                                     
دکتر صفوی بیان کرد: افرادی که از لحاظ جسمی ضعیف هستند خوردن آن بسیار مؤثر است حتی این میوه به علت دارا بودن ویتامین‌های موجود از بسیاری از مشکلات شامل یبوست، زخم معده، رفع تشنگی، عفونت ریه، تب، سرفه، اعصاب، تقویت هوش و سینه‌درد تأثیر بسزایی دارد.  

 این متخصص تغذیه در پایان خاطرنشان کرد: مخلوط انجیر و عسل حتی به صورت شربت برای افرادی که از بیماری زخم معده رنج می‌برند کمک یار است.
 

استفاده از الماس برای تقویت حافظه

محققان دانشگاه «جان هاپكینز» روشی را ابداع كردند كه در آن با استفاده از الماس، سرعت و مدت‌زمان نگهداری اطلاعات در سیستم‌های ذخیره‌سازی به‌نحو چشمگیری افزایش می‌یابد.

در این روش جدید نوعی آلیاژ خاص متشكل از «ژرمانیوم»، «آنتی‌موان» و «تلاریوم» كه در ساخت حافظه‌های تغییر فاز كاربرد دارد، با الماس جایگزین می‌شود.

حافظه‌هایی كه به این روش ساخته می‌شوند 100 برابر سریع‌تر از حافظه‌های فلش بوده و تا 100 هزار بار امكان بازنویسی اطلاعات را فراهم می‌كنند.

در حال حاضر شركت‌ «آی‌بی‌ام» و سایر شركت‌های سخت‌افزاری، این فناوری را برای تولید تراشه‌هایی با قابلیت پنج میلیون بازنویسی مورد استفاده قرار می‌دهند.

 

انتظار می‌رود تا پنج سال آینده تمام هارددیسك‌ها با استفاده از این فناوری تولید شوند و فضایی صدها برابر فضای كنونی را برای ذخیره اطلاعات با هزاران برابر سرعت فعلی آن فراهم كنند.
 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ